Wyszukiwarka
Urządzanie wnętrz.
    Urządzenie mieszkania jest znacznie trudniejszym zadaniem w przypadku mniejszego metrażu. W tym przypadku wnętrza nie pozwalają na realizację wszystkich pomysłów. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie zaplanowanie rozlokowania mebli. Ma to przynieść oszczędność kilkunastu centymetrów, które mogą się okazać kluczowe dla wygodnego mieszkania. Przygotowanie do umeblowania takiego wnętrza jest niezmiernie istotne. Istnieją już nawet specjalne poradniki, które zawierają wskazówki mówiące o tym na co zwracać uwagę podczas ustawiania mebli oraz jak szerokie powinno być przejść w korytarzy. Specjaliści zajmujący się na co dzień aranżacją wnętrz uważają, że urządzenie niewielkich pomieszczeń powinno mieć na celu w pierwszej kolejności maksymalizowania przestrzeni tak aby pozostała ona czysta i nie zawierała żadnych zbędnych elementów. By tak uczynić można zastosować szereg ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest na przykład wygospodarowanie w układzie ścian ukrytej szafy czy też minigarderoby, która będzie w stanie pomieścić więcej rzeczy.

    Meble, które trafiają do takiego mieszkania muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Stół nie może służyć tutaj jedynie do spożywania posiłku. Jednocześnie musi także spełniać zadania biurka, na którym można rozłożyć swój komputer osobisty. Ważne jest to jakie rzeczy są najpierw umieszczane w pomieszczeniu podczas meblowania. Na przykład w przypadku kuchni podstawowa zasada mówi o tym, że pierwszą rzeczą która się w niej ustawia jest lodówka. Potem zlewozmywak a na końcu kuchenkach. Jeżeli kuchnia jest małych rozmiarów korzystnym zabiegiem jest zabudowanie górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni sufitu. Małe mieszkania nie lubią nadmiaru dodatków, które nie charakteryzują się tym, że są one niepraktyczne w użytkowaniu i pełnią jedynie element dekoracyjny. Takich rzeczy należy się wystrzegać, ponieważ potrafią one stwarzać klimat nieładu i przesycenia wnętrza. Generalna zasady mówi, że im mniej szczegółów tym wnętrze wydaje się być większe. Mieszkanie nie wydaje się wtedy tak ciasne.

Narodowy styl architektoniczny

Polskie tradycje zanikają z każdym rokiem, ale wciąż zachowują się charakterystyczne elementy dla całego narodu. To co pozostało to kilka ważnych świąt, sposób ich obchodzenia, czy stosunek do pewnych rzeczy. Ale wbrew pozorom od ponad stu lat Polacy mają coś, co wyróżnia ich na świecie i rozwija się z dnia na dzień – zakopiański styl architektoniczny. Jest to styl stworzony przez Stanisława Witkiewicza będący fuzją secesji i stylu podhalańskiego. Góralska architektura ludowa stała się dla niego inspiracją do stworzenia czegoś, co po dziś dzień bliskie jest Polakom. Witkiewicza zafascynowały tradycyjne wzory stosowane na przedmiotach codziennego użytku, wzorował się między innymi na zdobionych belkach charakterystycznych dla chat ludzi pochodzących z gór, jak i na łyżnikach – wiszącej podstawce do łyżek. Ale dużą rolę odegrała także wspomniana secesja, która wyróżnia się motywami zwierzęcymi i roślinnymi.

To ich poleczenie pozwoliło uzyskać niezwykły efekt, prace dopracowane w każdym szczególe. W Zakopanym można zobaczyć miejsce, które w sposób bezpośredni przyczyniło się do rozwoju takiej architektury, Kolibę. Ludomania, fascynacja kulturą ludową, której czas trwania przypada na początek XX w. przyczyniła się do rozpowszechniania stylu zakopiańskiego. By odnaleźć wenę, w góry przyjeżdżali artyści z całego kraju, rysowali i opisywali podhalańskie wzory. Tak oto styl zakopiański rozpowszechnił się na całą Polskę. Dzisiaj nadal można zauważyć domy utrzymane w tym stylu, drewniane, bogato zdobione, misternie wykonane. Występują one zarówno na terenach górskich, jak i nad morzem, czy na Mazowszu. Młodzi architekci z zamiłowaniem czerpią inspirację ze stylu Witkiewicza, tworząc własne, unikalne i zadziwiające projekty. Często można zauważyć także zestawienie ze sobą tradycji i nowoczesności – dom ozdobiony w stylu zakopiańskim, ale przybierający nietypową formę, lub intrygujące dodatki.

 

Comments are closed.