Wyszukiwarka
Urządzanie wnętrz.
    Urządzenie mieszkania jest znacznie trudniejszym zadaniem w przypadku mniejszego metrażu. W tym przypadku wnętrza nie pozwalają na realizację wszystkich pomysłów. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie zaplanowanie rozlokowania mebli. Ma to przynieść oszczędność kilkunastu centymetrów, które mogą się okazać kluczowe dla wygodnego mieszkania. Przygotowanie do umeblowania takiego wnętrza jest niezmiernie istotne. Istnieją już nawet specjalne poradniki, które zawierają wskazówki mówiące o tym na co zwracać uwagę podczas ustawiania mebli oraz jak szerokie powinno być przejść w korytarzy. Specjaliści zajmujący się na co dzień aranżacją wnętrz uważają, że urządzenie niewielkich pomieszczeń powinno mieć na celu w pierwszej kolejności maksymalizowania przestrzeni tak aby pozostała ona czysta i nie zawierała żadnych zbędnych elementów. By tak uczynić można zastosować szereg ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest na przykład wygospodarowanie w układzie ścian ukrytej szafy czy też minigarderoby, która będzie w stanie pomieścić więcej rzeczy.

    Meble, które trafiają do takiego mieszkania muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Stół nie może służyć tutaj jedynie do spożywania posiłku. Jednocześnie musi także spełniać zadania biurka, na którym można rozłożyć swój komputer osobisty. Ważne jest to jakie rzeczy są najpierw umieszczane w pomieszczeniu podczas meblowania. Na przykład w przypadku kuchni podstawowa zasada mówi o tym, że pierwszą rzeczą która się w niej ustawia jest lodówka. Potem zlewozmywak a na końcu kuchenkach. Jeżeli kuchnia jest małych rozmiarów korzystnym zabiegiem jest zabudowanie górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni sufitu. Małe mieszkania nie lubią nadmiaru dodatków, które nie charakteryzują się tym, że są one niepraktyczne w użytkowaniu i pełnią jedynie element dekoracyjny. Takich rzeczy należy się wystrzegać, ponieważ potrafią one stwarzać klimat nieładu i przesycenia wnętrza. Generalna zasady mówi, że im mniej szczegółów tym wnętrze wydaje się być większe. Mieszkanie nie wydaje się wtedy tak ciasne.

Nowoczesna architektura w Polsce

Od wielu lat można mówić o tym, że w Polsce panuje chaos na rynku budowlanym – architektura jest w każdym mieście zupełnie inne, powstają budynki niejednorodne, nie pasujące swoim stylem do miast, w których się znajdują, budownictwo pomiędzy różnymi regionami Polski bardzo się różni. Z jakiego powodu w Polsce wygląda to, aż tak niekorzystnie? Czy brak jest u nas konkretnych regulacji prawnych, które by sprawiły, że architekci budowali by budynki w pełni dopasowane do urbanistyki i przestrzeni miejskiej? Bardzo możliwe, bo chociaż w Polsce istnieje wiele ustaw na temat sposobów zabudowy, to jednak w większości jest to martwe prawo do którego nikt się nie stosuje. Z tego powodu Polska architektura wygląda w tak niejednorodny sposób. Jest to też powód, dlaczego brak nam Polskiej szkoły architektury – wszystko jest inne i zupełnie brak punktów wspólnych. Można też zauważyć, że w naszym kraju, od wieków trwa spór na temat tego, jak nasza architektura powinna wyglądać. Jednak wciąż jest brak konkretnych pomysłów na rozwiązanie tego tematu. Trudno szukać usprawiedliwienia w rozwiązaniach technicznych.

Od czasów upadku komunizmu, nasi architekci dogonili zachodnie normy i standardy – jednak w kwestii zagospodarowania przestrzeni wciąż wiele brakuje. Patrząc na współczesne budynki, można dostrzec wielkie bogactwo- są wykorzystywane coraz to nowe normy, artyści odwołują się do starych rozwiązań, miksując je z nowymi. Dzięki temu zyskujemy oryginalne rozwiązania, który bywają zaskakujące, czasami nawet na skalę światową. Jednak to czego nam brakuje, to harmonijne wpasowywanie się nieruchomości w otoczenie – wciąż wiele z nich wygląda jakby znalazły się tam przypadkiem, a czasami nawet przez pomyłkę. Problem stanowią też nieciekawe budynki stawiane przez deweloperów – są to na ogół budynki, dla osób, które uważają, że zakup i sprzedaż nieruchomości to dobry pomysł na biznes, ale nie przekłada się to na wartości estetyczne. W końcu zawsze znajdzie się ktoś kto planuje inwestycje w nieruchomości i kupi każde mieszkanie. Oczywiście powstają budynki, które wykraczą poza przeciętność, ale stanowią one póki co mniejszość. Czasami, kiedy inwestorzy obawiają się, że polskim architektom zabraknie inwencji decydują się na zatrudnienie zagranicznych sław, ich architektura wygląda zupełnie inaczej. Są oni szczególnie chętni jeśli chodzi o duże miasta. Tam oryginalne budynki, mają szansę stać się pewnymi wizytówkami – wyjątkowymi miejscami, które są docenianie przez tysiące odwiedzających.

 

Comments are closed.