Wyszukiwarka
Urządzanie wnętrz.
    Urządzenie mieszkania jest znacznie trudniejszym zadaniem w przypadku mniejszego metrażu. W tym przypadku wnętrza nie pozwalają na realizację wszystkich pomysłów. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie zaplanowanie rozlokowania mebli. Ma to przynieść oszczędność kilkunastu centymetrów, które mogą się okazać kluczowe dla wygodnego mieszkania. Przygotowanie do umeblowania takiego wnętrza jest niezmiernie istotne. Istnieją już nawet specjalne poradniki, które zawierają wskazówki mówiące o tym na co zwracać uwagę podczas ustawiania mebli oraz jak szerokie powinno być przejść w korytarzy. Specjaliści zajmujący się na co dzień aranżacją wnętrz uważają, że urządzenie niewielkich pomieszczeń powinno mieć na celu w pierwszej kolejności maksymalizowania przestrzeni tak aby pozostała ona czysta i nie zawierała żadnych zbędnych elementów. By tak uczynić można zastosować szereg ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest na przykład wygospodarowanie w układzie ścian ukrytej szafy czy też minigarderoby, która będzie w stanie pomieścić więcej rzeczy.

    Meble, które trafiają do takiego mieszkania muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Stół nie może służyć tutaj jedynie do spożywania posiłku. Jednocześnie musi także spełniać zadania biurka, na którym można rozłożyć swój komputer osobisty. Ważne jest to jakie rzeczy są najpierw umieszczane w pomieszczeniu podczas meblowania. Na przykład w przypadku kuchni podstawowa zasada mówi o tym, że pierwszą rzeczą która się w niej ustawia jest lodówka. Potem zlewozmywak a na końcu kuchenkach. Jeżeli kuchnia jest małych rozmiarów korzystnym zabiegiem jest zabudowanie górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni sufitu. Małe mieszkania nie lubią nadmiaru dodatków, które nie charakteryzują się tym, że są one niepraktyczne w użytkowaniu i pełnią jedynie element dekoracyjny. Takich rzeczy należy się wystrzegać, ponieważ potrafią one stwarzać klimat nieładu i przesycenia wnętrza. Generalna zasady mówi, że im mniej szczegółów tym wnętrze wydaje się być większe. Mieszkanie nie wydaje się wtedy tak ciasne.

Remont generalny, czyli istna demolka

Szereg osób co roku decyduje się na przeprowadzenie w swoim domu tak zwanego remont generalnego, którego definicja nadal nie do końca jest jasna. Ogólnie przyjęło się uważać za remont generalny te działania, które wymagają silnej ingerencji w wygląd i strukturę całego mieszkania (np. skuwanie płytek czy zrywanie paneli). Coraz częściej jednak pod pojęciem remontu generalnego pojawia się zagadnienie aranżacji wnętrz, czyli całościowej modyfikacji wyglądu naszego mieszkania, polegającej głównie na wymianie mebli, okien, drzwi, kolorów ścian, dywanów, płytek, tapet, paneli, luster i wszystkiego, co tylko dla się wymienić.
Nic więc dziwnego, że dla wielu osób remont generalny kojarzy się ze zwyczajną demolką, mieszkaniem pełnym kurzu i narzędzi oraz materiałów budowlanych, wiecznym hałasem i zapachem cementu. Na czas takich generalnych prac najlepiej jest więc wyprowadzić się z domu i zamieszkać u rodziny lub znajomych, szczególnie jeśli późniejsze wykańczanie wnętrz będzie wymagało kolejny, tym razem już znacznie mniejszych, robót i prac remontowych. Planując taki dokładny, szczegółowy i bardzo skrupulatny remont trzeba się jednak już na starcie liczyć z tym, że będzie to inwestycja szczególnie kosztowna.

Więcej zapłacą oczywiście właściciele domków jednorodzinnych, którzy chcą np. wymienić całą instalację hydrauliczną lub gazową w domu. Za takie prace będą musieli zapłacić w całości z własnej kieszeni, podczas gdy mieszkańcom mieszkań w blokach bardzo często do takiej inwestycji dopłaca spółdzielnia lub administrator bloku. W tym drugim przypadku domownicy mają jednak znacznie ograniczone pole działania i choć mogą przeprowadzić aranżację i wykańczanie wnętrz według własnego projektu, to nie mogą sobie jednak pozwolić na wykonanie zmian godzących bezpośrednio w strukturę mieszkania. Zabronione jest np. wybijanie ścianek działowych lub stawianie nowych, zabudowywanie balkonów czy nawet usuwanie zewnętrznych parapetów. Każdy remont musi być zaś najpierw zgłoszony do spółdzielni i trzeba uzyskać na niego odpowiednią zgodę.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.