Wyszukiwarka
Urządzanie wnętrz.
    Urządzenie mieszkania jest znacznie trudniejszym zadaniem w przypadku mniejszego metrażu. W tym przypadku wnętrza nie pozwalają na realizację wszystkich pomysłów. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie zaplanowanie rozlokowania mebli. Ma to przynieść oszczędność kilkunastu centymetrów, które mogą się okazać kluczowe dla wygodnego mieszkania. Przygotowanie do umeblowania takiego wnętrza jest niezmiernie istotne. Istnieją już nawet specjalne poradniki, które zawierają wskazówki mówiące o tym na co zwracać uwagę podczas ustawiania mebli oraz jak szerokie powinno być przejść w korytarzy. Specjaliści zajmujący się na co dzień aranżacją wnętrz uważają, że urządzenie niewielkich pomieszczeń powinno mieć na celu w pierwszej kolejności maksymalizowania przestrzeni tak aby pozostała ona czysta i nie zawierała żadnych zbędnych elementów. By tak uczynić można zastosować szereg ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest na przykład wygospodarowanie w układzie ścian ukrytej szafy czy też minigarderoby, która będzie w stanie pomieścić więcej rzeczy.

    Meble, które trafiają do takiego mieszkania muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Stół nie może służyć tutaj jedynie do spożywania posiłku. Jednocześnie musi także spełniać zadania biurka, na którym można rozłożyć swój komputer osobisty. Ważne jest to jakie rzeczy są najpierw umieszczane w pomieszczeniu podczas meblowania. Na przykład w przypadku kuchni podstawowa zasada mówi o tym, że pierwszą rzeczą która się w niej ustawia jest lodówka. Potem zlewozmywak a na końcu kuchenkach. Jeżeli kuchnia jest małych rozmiarów korzystnym zabiegiem jest zabudowanie górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni sufitu. Małe mieszkania nie lubią nadmiaru dodatków, które nie charakteryzują się tym, że są one niepraktyczne w użytkowaniu i pełnią jedynie element dekoracyjny. Takich rzeczy należy się wystrzegać, ponieważ potrafią one stwarzać klimat nieładu i przesycenia wnętrza. Generalna zasady mówi, że im mniej szczegółów tym wnętrze wydaje się być większe. Mieszkanie nie wydaje się wtedy tak ciasne.

Wynajem czy kupno mieszkania?

Przed dylematem: kupować czy wynajmować stają praktycznie wszyscy. Największy kłopot ze wspólnym mieszkaniem mają młode małżeństwa, które pragną zbudować własne gniazdko. Najwięcej spraw odbija się o barierę pieniężną. Nie zdarza się często, żeby młodzi ludzie, którzy dopiero co weszli na rynek pracy i zaczęli samodzielne życie rodzinne mieli na tyle środków finansowych, by kupić sobie własne mieszkanko. Problem jest kluczowy, bo teraz coraz więcej się buduje ze względu na większą dostępność materiałów budowlanych, ale mieszkania w stanie surowym o dość pokaźne powierzchni często kosztują tyle, co mały domek. Z kupnem sprawa jest nie do końca taka prosta – najczęściej para musi udać się po banku po kredyt hipoteczny, którego przyznana wysokość jest niestety uzależniona od dochodów, czyli możliwości kredytowych. Nie wszyscy zaraz po starcie w dorosłe życie mają je największe. Kiedy już uda się zdobyć kredy, pozostaje problem – zadłużenie jest rozliczane np. na aż trzydzieści lat. Kto jest w stanie przewidzieć, co się przez tak długi czas może wydarzyć? Nikt. Mimo to na taki krok decyduje się dość spora grupa osób, pragnąca mieć wreszcie coś własnego. Dodatkowo trzeba wyposażyć to mieszkanie, co powoduje, że trzeba zaciągnąć kolejną pożyczkę. Jeśli w międzyczasie stracimy pracę lub dostaniemy gorszą- znajdziemy się w niezłych tarapatach. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się przez wiele lat na wynajem. Niestety myśl o tym, że komuś nasze lokatorskie przedsięwzięcie może się nie spodobać po prostu nam wymówi, spędza sen z powiek. Poza tym ta świadomość, że nie jesteśmy na swoim też nie jest najlepsza. Zakup mebli czy innych sprzętów często wydaje się bezsensowny, skoro to i tak nie jest nasze. Mniejszy bywa kłopot z naprawami, bo jeśli coś zepsuje się nie z naszej winy, to właściciel zobowiązany jest do naprawy. Ponad wszystko czasami wynajem może być opłacalny, jeśli w tym samym czasie uda się nam odłożyć pieniądze np. na kupno, by zminimalizować koszty kredytu.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.